top of page

Informacja dla rodziców o niebezpiecznej grze „Niebieski Wieloryb”

 

            Jakiś czas temu w Internecie pojawiła się śmiertelna gra dla nastolatków znana m.in. jako ‘Niebieski wieloryb’. 'Zabawa' ma wiele tytułów (m.in. anglojęzyczny Blue Whale Challenge), ok.2 lata przetaczała się przez Rosję, ale wg ostatnich doniesień trafiła do innych krajów, w tym do Polski.

           Na czym polega? Członkowie grupy w ciągu 50 dni dostają różne zadania, a ostatnim jest... popełnienie samobójstwa.

Aby dostać się do gry, należy dać się znaleźć administratorowi. Dlatego uczestnicy gry posługują się konkretnym zestawem hasztagów (#niebieskiwieloryb #cichydom #jestemwgrze #F57 itp.) i czekają na instrukcje. Pierwszym zadaniem jest wysłanie zdjęcia rysunku wieloryba na własnej ręce – niektórzy dostają za zadanie wycięcia go ostrym narzędziem. Dalej ‘instruktor’ wysyła różne zadania offline, polegające na poszukiwaniu notatek lub przedmiotów w mieście.

           Do zadań może należeć też: obejrzenie wideo-horroru, słuchanie smutnej muzyki, zrobienie sobie krzywdy, nierozmawianie z nikim przez cały dzień, siedzenie na krawędzi dachu. Następnie uczestnik otrzymuje datę śmierci i musi przysiąc, że jest wielorybem.

Ostatni etap gry to samobójstwo uczestnika.

Komunikacja z ‘opiekunem’ lub ‘administratorem’ grupy odbywa się przeważnie w godzinach nocnych i porannych, około 4:20. Przez kilkanaście dni gry uczestnik musi budzić się, oglądać smutne filmy, słuchać muzyki i każdego dnia robić nowe nacięcia na ramieniu oraz rozmawiać z ‘wielorybem’, czyli innym uczestnikiem gry. 50. dnia nastolatek dostaje instrukcję, w jaki dokładnie sposób musi popełnić samobójstwo.

             Opcji opuszczenia gry nie ma. Ci, którzy w końcu odmawiają popełnienia samobójstwa, dostają zagrożenie, że w przypadku rezygnacji, organizatorzy gry zabiją bliskich nastolatka albo opublikują jego zdjęcia intymne.

W trakcie wykonywania zadań uczestnicy dostają linka, który przekazuje dane IP komputera administratorom gry. Wraz z danymi organizatorzy dostają informacje o dokładnym miejscu zamieszkania uczestnika.

 

UWAGA

Nie ma żadnych potwierdzonych doniesień o samobójstwach w Polsce spowodowanych tą grą, jednakże Czujność rodzica podczas obecności dziecka w Sieci jest zawsze zalecana.

 

© 2013 Bezpieczny Internet z Zespołem Szkół nr  4 Siemianowice Śląskie data ostatniej aktualizacji: 20.06.13

bottom of page